گروه وکلای بین المللی دفاع یاران

مرکز مشاوره حقوقی بصورت حضوری و تلفنی

طلاق توافقی

طلاق توافقی

 

طلاق توافقی یکی از راه های جدایی بین زوجین می باشد که شرایط خاص قانونی و رویه‌ای متفاوت تر از سایر مراحل پرونده های طلاق  را در دادگاههای خانواده دارا می باشد.

 

وقتی تصمیم  قطعی به جدایی و قطع زندگی مشترک گرفته شود زوجین به دنبال مسیری برای طلاق هستند که وقت و هزینه هایی کمتر پرداخت نمایند بنابراین مسیر طلاق توافقی برای چنین همسرانی راهی است متفاوت که خودشون برگزیده اند و متاسفانه اغلب بدون حضور و یا مشاوره با وکیل اقدام به ثبت دادخواست طلاق می نمایند.

 

با توجه به اینکه استحکام و تداوم زندگی مشترک  برای قضات محترم از اهمیت خاصی برخوردار می باشد عموماً در دادگاه های خانواده تلاش قاضی مبنی بر ایجاد صلح و آشتی بین زوجین متمرکز می گردد چرا که تصمیم گیری بر طلاق توافقی از سوی زوجین در بسیاری از مواقع حاصل افکاری بیهوده و غیر اصولی است و قضات با تجربه ، با توجه به موارد مطرح شده در برگه دادخواست طلاق توافقی و اظهارات طرفین پرونده در دادگاه با توجه به مدت زمان ازدواج و سن زوجین میزان واقعی اختلاف و شرایط زندگی و مشکلات زوجین را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند و در چهار چوب قانونی و عرفی اقدام به ایجاد صلح و سازش بین زوجین می نماید.

 

ناگفته نماند قاضی دادگاه خانواده با نظر کارشناس قوه قضاییه تصمیم به صدور رای طلاق توافقی می گیرد و نظریه مکتوب کارشناس را مد نظر قرار می دهد و همسرانی که متقاضی طلاق توافقی می باشند را به واحد کارشناسی در مجتمع های قضایی خانواده معرفی می نمایند.

 

 

 

 

عموماً در مسیر قضایی و اداری که در مراحل ثبت و پیگیری های دادخواست طلاق توافقی در مجمع های قضایی خانواده اتفاق می افتد ، در صورت حضور یک واسطه که میتواند از دوستان و یا اقوام و یا نزدیکان زوجین باشد به عنوان سازشگر بی طرف می تواند بسیار تاثیر گذار باشد چراکه حضور موثر بزرگان فامیل و خانواده قادر خواهند بود  تلنگری موثر به افکار زوجین وارد نماید و چه بسا در چنین حالتی تصمیم بر طلاق توافقی منتفی گردد و زوجین  با افکار و شرایط بهتری به زندگی مشترک ادامه دهند.

 

 در پیگیریهای اداری و قضایی طلاق توافقی ، اگر یکی از زوجین اعلام رضایت نداشته باشد و از طلاق توافقی صرف نظر نماید دیگر طلاق توافقی امکانپذیر نخواهد شد.

 

تجربه ما در گروه وکلای بین المللی دفاع یاران نشان از پشیمانی زوجین بعد از طلاق تواقفی دارد و این پشیمانی عموماً هم برای آقایون و هم برای خانمها قابل پیش بینی خواهد بود و چنین نمایان می شود که یک اختلاف کوچک یا بزرگ که قابل حل و فصل می باشد نمی بایست عامل جدایی و طلاق در یک زندگی می شد .

 

موارد قانونی که زوجه می تواند به استناد آنها به علت عسر و حرج دادخواست طلاق بدهد شرایط خاصی دارد و صرف وجود این شرایط نمی تواند منجر به صدور رای طلاق برای زوجه شود . چراکه اثبات شرایط عسر و حرج ، توسط زوجه می بایست و چنین شرایطی قبل از ثبت دادخواست طلاق به وجود آمده باشد و موارد مثبته عسر و حرج زن ضمیمه دادخواست گردد و راه های اثبات عسر و حرج مسیری طولانی تر از دادخواست طلاق توافقی دارد که عموما خانمهایی که متقاضی طلاق تواقفی می باشد مقداری از مهریه خویش را بذل می کنند که زوج حاضر به طلاق توافقی گردد و البته گاهی هم کل مهریه از طرف زوجه در ازای وکالت در طلاق مورد بذل قرار می گیرد ، این مشکل برای زوج نیز وجود که اگر بخواهد تحت شرایط قانونی همسر خویش را طلاق بدهد ، می بایست مهریه زوجه را به طور کامل بپردازد و این در حالی است که در چنین موقعیتی مرد از طرف قانون بابت بدهی مهریه تحت فشار قرار خواهد گرفت.

 

 

ثبت مهریه در طلاق توافقی

 

ثبت مهریه تحت عنوان عند المطالبه این اختیار را به زوجه می دهد که هر زمانی مهریه را مطالبه کرد زوج مکلف به پرداخت می باشد گاهی دیده می شود که آقایان  در ضمن قبول پرداخت مهریه تقاضای پرداخت مهریه را بصورت اقساط دارند و گمان می کنند که با اختیار و اراده آنهاست که مبلغ مهریه را بصورت قسطی پرداخت نمایند و این در حالی است که تقسیط مهریه خود ، مراحلی قانونی دارد و می بایست مطابق با رای و نظر قاضی  یا توافق زوجین چنین تصمیمی گرفته شود.

 

موضوع اختلافات بین زوجین می تواند متعدد باشد و مسیر طلاق طولانی شود از جمله موضوعات دادخواستها  می توان به موارد زیر اشاره کرد :

دادخواست عدم تمکین ، دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام زندگی مشترک ، دادخواست اعسار از پرداخت مهریه توسط زوج ، همچنین مطالبه مهریه می تواند از طریق اجرائیات ثبت نیز مورد مطالبه زوجه قرار بگیرد که در صورت وجود اموال و املاک ، بنا به درخواست زوجه توقیف می گردند و البته ممنوع الخروج کردن زوج  به دلیل بدهی مهریه نیز از طریق اجرائیات ثبت امکانپذیر می باشد.

 

در مجموع برای رهایی زوجین از طرح پرونده های حقوقی و کیفری متعدد که می تواند وقت و هزینه های زیادی را صرف نماید ، قانونگذار محترم شرایط طلاق توافقی را در نظر گرفته است گروه وکلای بین المللی دفاع یاران نیز همواره نسبت به ادامه زندگی و حل اختلافات بین زوجین تلاش و همت دارد از این رو نه تنها هیچ توصیه ای نسبت به چنین تصمیمی نسبت به مراجعین و موکلین محترم وجود نداشته بلکه اصل را بر تداوم زندگی زوجین قرار می دهد به ویژه در مواردی که حاصل زندگی مشترک وجود یک یا چند فرزند نیز باشد.

 

عسر و حرج زوجه در مواردی مانند عدم امنت جانی یا به دلیل استمرار در ضرب و شتم زوجه توسط زوج و همچنین اعتیاد زیان آور به کانون خانواده از طرف زوج و یا عدم پرداخت نفقه کامل و یا سایر شرایط عسر و حرج بر مبنای قانون ، می تواند مبنای دریافت حکم طلاق برای زوجه باشد.

برای آنکه طلاق توافقی مطابق با قوانین و کمترین هزینه صورت پذیرد با گروه وکلای بین المللی دفاع یاران تماس بگیرید.

 

مراجعین محترم که در سایر شهرستانها و یا حتی خارج از کشور اقامت دارند نیز می توانند تشکیل و پیگیری پرونده های خانواده و سایر موارد اختلافی را در زمینه های حقوقی و کیفری بدون نیاز به مراجعه حضوری در دفتر حقوقی اعلام وکالت نمایند.

 

 

 

 

 

 

لوگو-دفاع یاران

همین حالا با ما تماس بگیرید.

تلفن:
۴۴۱۰۸۷۲۲-۰۲۱