گروه وکلای بین المللی دفاع یاران

مرکز مشاوره حقوقی بصورت حضوری و تلفنی

اجاره نامه های معتبر

نکات حقوقی مهم در اجاره نامه های معتبر از نظر قانون

موضوع بحث در متن زیر بررسی نکات حقوقی مهم در قراردادهای اجاره ( اجاره نامه های معتبر املاک ) خواهد بود و راجع به سایر اجاره نامه ها نظیر قرارداد اجاره ماشین آلات و دستگاه های گوناگون و سایر اموال قابل اجاره می‌باشد.

نکات درج شده در اجاره نامه‌های معتبر املاک باید به صورت کاملاً شفاف و صریح بیان گردند تا هیچگونه شک و شبه‌ای در تفسیر قرارداد اجاره به وجود نیاید بنابراین دیدگاه ما در گروه وکلای بین المللی دفاع یاران راجع به مباحث حقوقی و عرفی در متن  اجاره  نامه های معتبر املاک ، ضمن احترام به اصل آزادی اراده ها و قراردادها در تمام قراردادهای املاک و سایر توافقات توازن و تعادل کامل بین طرفین قرارداد میباشد ، ضمن اینکه رضایت کامل و اطلاع و آگاهی از شرایط خاص هر قرارداد اجاره ، مطابقت خواسته های طرفین قرارداد به عنوان موجر و مستاجر با قوانین مدون در کشور بسیار مهم و حائز اهمیت میباشد .

 

 • اعتبار اجاره نامه های معتبر برای مالکین و موجرین خارج از کشور

عده ای از هموطنان که سال ها خارج از کشور سکونت دارند و املاک خود را تحت عنوان اجاره به شخصی سپرده اند و نه از قیمت های دقیق اجاره خبر دارند و نه از قوانین بین موجر و مستاجر ، و از آنجا که در بسیاری از این موارد قراردادهای اجاره هم مربوط به سال های گذشته میباشد و گاهی تمدید آنها به صورت شفاهی و تلفنی انجام گرفته و هیچ متنی مبنی بر اجاره نامه ای معتبر و جدید در این بین وجود ندارد.

در گروه بین المللی دفاع یاران با اشاره به موضوعاتی این چنین تلاش داریم تا مخاطبین سایت حقوقی دفاع یاران را از جنبه های حقوقی و عرفی و خصوصاً نکات مهم در اجاره نامه های معتبر و قانونی مطلع سازیم و خوانندگان عزیز که از هر کجای جهان برای کسب اطلاعات حقوقی به سایت دفاع یاران مراجعه نموده اند راجع به موضوعات حقوقی متفاوت و روزمره ، خصوصاً بحث قراردادهای اجاره املاک در حد امکان آگاه‌سازی  نماییم

از طرف دیگر به لحاظ آشنایی کامل با بندهای مهم در اجاره نامه ها نکات حقوقی را به صورت فهرست عنوان خواهیم کرد تا مورد توجه مشاورین املاک و موجرین و مستاجرین محترم هم واقع گردد.

 

 • فهرست بخشی از نکات مهم در اجاره نامه های معتبر :

 

 • طرفین قرارداد به عنوان موجر و مستاجر :

با قید مشخصات کامل فردی و در صورتی که هرکدام از طرفین قرارداد دارای وکالتنامه رسمی و معتبر میباشند هم مشخصات وکیل یا وکلا باید در متن اجاره نامه های معتبر املاک قید گردد و حدود اختیارات وکیل باید در متن اجاره نامه قید گردد و حدود اختیارات وکیل و اعتبار وکالتنامه هم قبل از امضا قرارداد باید مورد تحقیق و استعلام قرار بگیرد در ضمن اگر یک و یا هر دو طرف موجر و مستاجر به عنوان شخص حقوقی طرف قرارداد  هستند  مانند شرکتها ، شرایط خاصی برای صحت اجاره نامه در نظر گرفته شود و در این خصوص حتماً با گروه وکلای بین المللی دفاع یاران مشاوره نمایید زیرا دریافت حکم و یا دستور تخلیه علیه مستاجر یا موجری که دارای شخصیت حقوقی میباشد متفاوت تر از شرایط عادی دریافت و اجرای دستور تخلیه خواهد بود .

 

 • شرایط حقوقی اجاره نامه های معتبر املاک با اشخاص حقوقی

بنابراین کد ملی موجر و مستاجر و محل اقامت و سایر مشخصات طرفین باید ذکر گردد و در صورتیکه اشخاص حقوقی و شرکتها طرف قرارداد میباشد ذکر شناسه ملی و حدود اختیارات مدیر عامل و کنترل اساسنامه شرکت و روزنامه آخرین تغییرات و وکالتنامه محضری و سایر نکات مهم دیگر مورد نیاز خواهد بود و از جمله نکات مهم در اجاره نامه های معتبر میباشد که در محل جلسات توسط حقوقدانان گروه وکلای بین المللی دفاع یاران  اطلاع رسانی خواهد شد.

 

 • موضوع اجاره :

موضوع اجاره می‌بایست بصورت صریح و شفاف در متن اجاره نامه های معتبر قید گردد زیرا گاهی موضوع اجاره نامه میتواند به نحوی نوشته شود که شباهت با قراردادهای شراکت و یا سایر قراردادهای دیگر باشد و هدف و قصد مستاجر از اجاره ملک مذکور اگر ذکر گردد میبایست مطابق با قانون و شرع باشد و موارد استفاده های تجاری و اداری و مسکونی حتماً باید در همین بند از قرارداد نگارش گردد.

 

نگارش امکانات ملک در متن اجاره نامه های معتبر

 • مشخصات و موقعیت محل مورد اجاره و متعلقات آن :

مشخصات ملک اعم از اینکه در کدام مکان واقع گردیده و چند طبقه و چند واحد است و این واحد دقیقاً در کدام طبقه و واحد واقع گردیده  و شماره واحد باید ذکر گردد که البته گاهی در شماره واحد اختلاف نظر بین مالکین و مدیریت ساختمان وجود دارد و شاید شماره واحدهای نوساز با شماره های انباری و پارکینگ ها دقیقاً مشخص نشده باشد که توصیه میشود در این موارد حتماً موارد فوق مشخص شوند و در مورد متعلقات ملک مذکور اعم از سیستم های سرمایشی و گرمایشی و کابینت و سایر امکانات داخل واحد و خارج از واحد که جزء مشاعات میباشد نیز دقیقا به صورت جز به جز نوشته شوند زیرا نگارش مطالب فوق از جمله نکات مهم در قراردادها و اجاره نامه های معتبر و اصولی میباشند.

 

 • مبلغ اجاره بها و نحوه پرداخت :

اگر مقداری از مبلغ اجاره بها به صورت ودیعه مورد توافق قرار گرفته است باید مقدار آن به عدد و حروف نگارش شود و در متن اجاره نامه های معتبر نحوه پرداخت مبلغ ودیعه توسط مستاجر با شماره های چک شخصی یا بانکی مشخص شوند و از مدارک بانکی فوق کپی تهیه شود و ضمیمه اجاره گردد.

 • مبلغ اجاره های ماهیانه :

درصورتیکه مبلغی به عنوان ماهیانه بابت اجاره میبایست مشخص و پرداخت شود ، بصورت عدد و حروف نگارش شود و شماره حساب بانکی از طرف موجر به عنوان محل واریز اجاره های ماهیانه مشخص گردد و شماره حساب مذکور حتماً میبایست به نام موجر باشد تا در صورت بروز مشکلات موجر مدعی عدم واریز وجه اجاره ها نگردد.

دریافت مشاوره حقوقی درمورد نگارش نکات مهم در قراردادهای اجاره ( اجاره نامه های معتبر و قانونی ) و بخش مبلغ اجاره و نحوه ی نگارش موارد فوق ، از گروه وکلای بین المللی دفاع یاران راه‌گشای موجرین  و مستاجرین گرامی خواهد بود ، زیرا عدم واریز مبلغ ودیعه اجاره و برگشت خوردن چکهای مستاجر که بابت اجاره و مبلغ ودیعه به موجر داده است میتواند باعث فسخ قرارداد و یا انفساخ اجاره نامه فوق گردد  بنابراین حتماً در موارد فوق الذکر از مشاوره با یک حقوقدان خبره بهره مند گردید ، زیرا برطبق عرف معمولا زمان تحویل ملک نسبت به دریافت مبلغ ودیعه حتما باید متناسب و متقارن باشند .

 • نحوه تحویل و تسلیم عین مستاجره در اجاره نامه های معتبر
  مورد بعدی که باید در قراردادهای اجاره مورد توجه قرار بگیرد تحویل محل اجاره (تسلیم عین مستاجره) میباشد زیرا در قانون مدنی شرایطی خاص برای موجر و مستاجر در قبل و بعد از تحویل و تسلیم ملک در نظر گرفته شده است و صورتجلسه تحویل ملک توسط طرفین قرارداد و یا دفتر مشاور املاک ضروری میباشد.

برای تاخیر و یا عدم توانایی موجر در تحویل نیز باید ضمانت‌هایی در قرارداد اجاره ذکر گردد تا درصورت بروز اختلاف و مشکلات احتمالی مبلغ ودیعه در نظر گرفته شده برای قرارداد به راحتی به موجر مسترد گردد و نیاز به طرح شکایت و یا ارائه دادخواست حقوقی مبنی مطالبه وجه نباشد و این روش نگارش قرارداد اجاره ، نیاز به  تبحر و خبرگی خاصی می‌باشد که در توان حقوقی گروه وکلای بین المللی دفاع یاران می‌باشد.

درضمن صورتجلسه تحویل ، صحت و سلامت محل اجاره و قابل استفاده بودن ملک و متعلقات آن نیز باید ذکر گردد و حتماً توضیح داده شود که مستاجر میبایست محل اجاره و متعلقات آن را به همان شکل صحیح و سالم  در پایان اجاره تحویل موجر نماید و در غیر اینصورت مسئولیت جبران کلیه خسارات با مستاجر خواهد بود که موجر میتواند برای جبران آنها از مبلغ ودیعه برداشت نماید.

 • زمان اجاره :

درج مدت زمان اجاره میبایست در متن اجاره نامه های معتبر دقیقا ذکر شود و این موضوع یکی از نکات مهم در قراردادهای اجاره می‌باشد  زیرا از نظر قانونگذار نیز تعیین مدت اجاره در قراردادهای اجاره املاک شرایط خاصی را بر قوت و اعتبار قرارداد اجاره میافزاید و عدم درج مدت اجاره به صورت چند روزه ، چند ماه و یا چند سال میتواند سرعت فرآیند اخذ دستور تخلیه ملک استیجاری را دچار مشکل نماید . و حتما در پایان ، مدت اجاره شرایط احتمالی تمدید اجاره نیز مشخص گردد تا درصورت وجود شرایط تمدید و رضایت موجر و مستاجر تمدید اجاره نامه نیز انجام بپذیرد.

 • عدم الزام به نگارش نیت مستاجر در اجاره نامه های معتبر و رسمی

 • تنها درصورتی که موضوع اجاره نامه استفاده از محل مسکونی یا اداری میباشد بهتر آن است که مورد ملک مسکونی تعداد نفرات خانواده مشخص شود و در اجاره نامه های املاک اداری نیز موضوع فعالیت ذکر گردد و استفاده به غیر از موارد ذکر شده ممنوع شود .
 • با توجه به اینکه اجاره دادن محل اجاره توسط مستاجر غیر قانونی نمیباشد موجر در متن قرارداد میبایست این حق را از مستاجر سلب نماید تا درصورت عدم رضایت موجر ، مستاجر حق هیچگونه اجاره دادن را به هرشکل و به هر مقدار نداشته باشد.
 • مطلب فوق از جمله نکات حقوقی مهم در متن اجاره نامه های معتبر املاک میباشد
 • نحوه تخلیه ملک و تسویه حسابها و تحویل ملک از مستاجر به موجر نیز مشخص گردد و تذکر داده شود که مسئولیت پرداخت قبوض و شارژ ساختمان و هزینه های مصرفی و تعمیرات جزئی ملک با مستاجر میباشد و هزینه های اساسی و تعمیرات کلی با موجر خواهد بود .
 • در اجاره نامه های معتبر باید حتما دو شاهد ذیل آنرا امضاء کرده باشند
 • امضا شهود همراه با نوشتن مشخصات آنها نیز از جمله موارد مهم و ضروری در متن قراردادهای اجاره می‌باشد و مطابق با قانون می‌بایست حداقل 2 نفر شاهد ذیل قرارداد را امضا نمایند تا اجاره نامه بتواند مطابق با قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 1376 قرار بگیرد.

سایر نکات ضروری و حقوقی لازم در متن اجاره نامه های معتبر :

سایر موارد لازم و مهم که جز نکات مهم در قراردادهای اجاره می‌باشد را از حقوقدانان گروه وکلای بین المللی دفاع یاران بپرسید تا دقیق ترین اجاره نامه های معتبر را مطابق با قانون در اختیار داشته باشید و با توجه به اینکه امکان حضور حقوقدانان و وکلای خبره در محل جلسات مهم و قراردادهای املاک توسط گروه وکلای بین المللی دفاع یاران فراهم شده است ، شما عزیزان از داخل و خارج از کشور میتوانید با تعیین وقت قبلی مسئولیت تنظیم اجاره نامه های معتبر خویش را به ما بسپارید و مطمئن باشید نگارش و نظارت بر قراردادهای اجاره از کنترل و مطابقت اسناد ملکی ، تا جزئی ترین موارد لازم در متن قرارداد را مورد بررسی و کنترل دقیق انجام خواهیم داد.

هدف از ارائه توضیحات فوق تنظیم و نگارش صحیح قراردادهای اجاره میباشد و امیدواریم با بهره گیری از نکات حقوقی مهم در اجاره نامه های معتبر که ذکر گردید همواره قراردادهایی خالی از اشکال در اختیار داشته باشید .

مطالب فوق هرگز نمیتواند تمامی ابعاد حقوقی یک قرارداد اجاره را در بر داشته باشد بنابراین از موجرین و مستاجرین گرامی دعوت میگردد با انعقاد قرارداد با گروه وکلای بین المللی دفاع یاران همواره یک حقوقدان یا وکیل همراه خود در جلسات مهم داشته باشند .

 

 

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت دفاع یاران فقط با ذکر منبع آن مجاز میباشد.

 

 

لوگو-دفاع یاران

همین حالا با ما تماس بگیرید.

تلفن:
۴۴۱۰۸۷۲۲-۰۲۱